Endüstri 4.0 üzerine…

Endüstri 4.0 ne anlama geliyor?

Kısaca Endüstri 4.0, “Bilişim teknolojilerindeki atılımları geleneksel endüstriyel süreçleri tamamen değiştirme amacıyla kullanma yaklaşımı” olarak tanımlanabilen Endüstri 4.0’ın dördüncü sanayi devrimini başlatacağından bahsediliyor. Teknolojinin yoğun bir şekilde kullanıldığı/kullanılacağı bu süreçte firmaların mevcut ve/veya yeni teknolojilere olan ihtiyaçları daha da ön plana çıkıyor.

endustri 4.0, industri 4.0, planor yasam, emrah kur

Endüstri 4.0’ın öngördüğü imalat süreci, üretimin tam otomatik ola­rak gerçekleşmesiyle mümkün. Müşteri ve tedarikçilerden toplanan veriler doğrultusunda üretimi daha verimli kılacak analizler yapılmasını gerektiren yeni endüstri çağında akıllı fabrikalarda robotlar kullanıla­rak üretim yapılması bekleniyor.

Akıllı robotlar geleneksel üretim bandında hareket eden malzeme­leri RFID etiketi gibi sensor teknolojileriyle tanıyıp nasıl bir işlemden geçirmesi gerektiğini biliyor. Böy­lece farklılaşmış her bir ürün aynı üretim hattında sıfır hatayla işlenip takip edilebiliyor. Sonraki aşamada birbiriyle konuşan, bağlantılı ma­kineler ürünün kalite kontrolünü yapıp üretim sürecindeki hataları daha hızlı tespit etmeyi sağlıyor. Tüm bu sürecin birbirine bağlı siber fiziksel sistemler (Cyber-physical systems – CPS) tarafından idare edilmesi planlanıyor. Teda­rik zinciri ve tüketici verilerinin de kullanıldığı üretim sürecinin daha koordine ve bütünleşik olması ön­görülüyor. Hayali kurulan akıllı fab­rikaların bir diğer özelliği ise proto­tip ürünlerin tasarım süreçlerini 3D yazıcılar kullanarak hızlandırabil­mesi. Böylece kişiselleşen ürünle­rin üretim maliyetleri de azaltılmış oluyor. Tüm bu sürecin yönetildiği akıllı fabrikalarda büyük veri anali­ziyle üretimin daha verimli hale ge­tirilmesi bekleniyor.

Endüstri 4.0 neleri değiştirecek?

Küresel boyutta yaşanan çevresel, ekonomik ve sosyal değişimler ülkeler ve şirketlerin bu değişime ayak uydurması zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Artan rekabet koşullarında ülkeler ve şirketler rekabetteki üstünlüklerini devamlı kılmak adına çeşitli stratejiler geliştiriyor.Almanya’da gündeme gelen ve kısa sürede bu alana yeni bir soluk getiren “Endüstri 4.0” da bu stratejilerden biri. Endüstri 4.0, firmaların iş süreçlerine hız, esneklik ve verimlilik katarken ürettikleri ürünlerinde kalitelerinde de iyileştirmeler gerçekleştirilecek.

Türkiye için Endüstri 4.0 ne ifade ediyor?

Endüstri 4.0’ın da çıkış noktası olan ve günümüzde üzerinde yoğun bir şekilde düşünülen konu ülkelerin rekabet avantajını korumak ve/veya güçlendirmektir. Endüstri 4.0’ın gelişimi ilk olarak ülkelerin bu alandaki stratejilerini/politikalarını geliştirmesi üzerine şekillendi. Ardından ise şirketler bu doğrultuda kendi stratejilerini belirlemeye ve tüm süreçlerine bunu yansıtamaya başladı.

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen Endüstri 4.0’ın ülkemiz için önemine makro ölçekte bakacak olursak, mevcut iş yapış modellerini değiştirecek bir dönem geliyor. Bilgi yoğun olacak bu dönemde yaşanan değişimleri takip edemeyen ülke ve şirketler rekabet avantajları giderek kaybetmeye başlayacaklar.  Bundan dolayı ülke olarak sürece ne kadar erken dahil olur ve somut çıktılar oluşturursak rekabette de o kadar avantaj sağlamış oluruz. Yayınlanan çeşitli raporlardan elde edilen bilgiler ışığında mikro ölçekte Endüstri 4.0’ın sektörlere  yansımasına bakacak olursak, toplam üretim maliyetlerindeki verimlilik sağlanması beklenen ilk üç sektör:

  • Makina
  • Gıda
  • Otomotiv

Yukarıda sektörlerin ülkemiz için de önemi göz önüne alındığında, Endüstri 4.0 ile ülke olarak elde edeceğimiz kazanç çok daha belirginleşmektedir. Bunun dışında genel anlamıyla Endüstri 4.0’ın şirketlere olası getirilerini sıralayacak olursak:

  • Üretimde daha iyi planlama ve kontrol
  • Üretimde esneklik
  • Ürün geliştirmede pazara hızlı çıkış
  • Kaynak kullanımında verimlilik
  • Hammadeye ulaşımın giderek zorlaşması ve pahalılaşması sebebiyle olası risklerin azaltılması
  • Kişileselleştirilmiş ürünlerle birlikte artan müşteri memnuniyeti sıralanabilir.

Endüstri 4.0’a giden yolda avantaj elde edebilmemiz için, bu süreci destekleyecek otonom robotlar, nesnelerin interneti, dikey ve yatay sistem entegrasyonu, siber güvenlik, eklemeli üretim, bulut bilişim, artırılmış gerçeklik ve büyük veri yönetimi gibi alanlarda da uzmanlaşmayı gerektiriyor. Bu uzmanlık alanlarındaki yetişmiş insan kaynağını da artırmak gerekiyor.

Endüstri 4.0 konusuna uzak olan veya bu alanda somut çıktılar elde etmek isteyen firmalar, kendi çalışma alanlarına özel sektörel araştırma yapmaları onların bu sürece olan adaptasyonunu kısaltacaktır. Yine benzer bir şekilde Endüstri 4.0’ın görece yeni gündeme gelen bir kavram olmasından dolayı  somut olarak neler yapılabileceği üzerinde aynı sektörlerdeki firmaların işbirliği yaparak ortak çözümler aramaya başlamıştır. Örneğin bildiğim kadarıyla tekstil sektörü özelinde böylesi bir işbirliği ağı mevcut.

Endüstri 4.0’ın farklı uzmanlık alanlarının birarada kullanılması ve her sektör özelindeki uygulama alanlarının farklı bilgi birikimi gerektirmesi sebebiyle bu konu üzerine söylenecek birçok şey var. Fakat genel hatlarıyla Endüstri 4.0 nedir ve bunun ülkemize olan yansımaları nasıl olacaktır sorusunu ön plana çıkarmak için Sabancı Üniversitesi Avrupa İşletmeler Ağı -AİA- olarak EKOIQ Dergisi’yle birlikte bir kitapcık hazırladık. Bu konuda farklı paydaşları temsilen ilgili kişilerin görüşlerini alarak, bu süreçte AİA olarak verebileceğimiz destekleri özetledik.

EKOIQ Dergisi’nin Aralık 2014 sayısında yayınlanan Endüstri 4.0 kitapçığımızın tamamına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilrisiniz.

http://issuu.com/avrupaisletmeleragi/docs/endustri_4.0_ekoiq_kitapcik_een

AİA destekleri hakkında detaylı bilgi almak ve bu desteklerden yararlanmak istiyorsa­nız, Sabancı Üniversitesi Avrupa İşletmeler Ağı birimiyle, aia@sa­banciuniv.edu adresine mail ata­rak bağlantıya geçebilirsiniz.

Emrah Kurum, Çevreci Etkinlikler Kurucusu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s