Dördüncü Sanayi Devrimi: Endüstri 4.0

Endüstri 4.0, “Akıllı” Yeni Dünya: Dördüncü Sanayi Devrimi

Küresel boyutta yaşanan çevresel, ekonomik ve sosyal değişimler ülkeler ve şirketlerin bu değişime ayak uydurması zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Artan rekabet koşullarında ülkeler ve şirketler rekabetteki üstünlüklerini devamlı kılmak adına çeşitli stratejiler geliştiriyor. Almanya’da gündeme gelen ve kısa sürede bu alana yeni bir soluk getiren “Endüstri 4.0” da bu stratejilerden biri…

Endüstri 4.0, Dördüncü sanayi devrimi, industry 4.0

Kısaca, “Bilişim teknolojilerindeki atılımları geleneksel endüstriyel süreçleri tamamen değiştirme amacıyla kullanma yaklaşımı” olarak tanımlanabilen Endüstri 4.0’ın dördüncü sanayi devrimini başlatacağından bahsediliyor. Teknolojinin yoğun bir şekilde kullanıldığı/kullanılacağı bu süreçte firmaların mevcut ve/veya yeni teknolojilere olan ihtiyaçları daha da ön plana çıkıyor.

Endüstri 4.0’ın öngördüğü imalat süreci, üretimin tam otomatik ola­rak gerçekleşmesiyle mümkün. Müşteri ve tedarikçilerden toplanan veriler doğrultusunda üretimi daha verimli kılacak analizler yapılmasını gerektiren yeni endüstri çağında akıllı fabrikalarda robotlar kullanıla­rak üretim yapılması bekleniyor.

Akıllı robotlar geleneksel üretim bandında hareket eden malzeme­leri RFID etiketi gibi sensor teknolojileriyle tanıyıp nasıl bir işlemden geçirmesi gerektiğini biliyor. Böy­lece farklılaşmış her bir ürün aynı üretim hattında sıfır hatayla işlenip takip edilebiliyor. Sonraki aşamada birbiriyle konuşan, bağlantılı ma­kineler ürünün kalite kontrolünü yapıp üretim sürecindeki hataları daha hızlı tespit etmeyi sağlıyor. Tüm bu sürecin birbirine bağlı siber fiziksel sistemler (Cyber-physical systems – CPS) tarafından idare edilmesi planlanıyor. Teda­rik zinciri ve tüketici verilerinin de kullanıldığı üretim sürecinin daha koordine ve bütünleşik olması ön­görülüyor. Hayali kurulan akıllı fab­rikaların bir diğer özelliği ise proto­tip ürünlerin tasarım süreçlerini 3D yazıcılar kullanarak hızlandırabil­mesi. Böylece kişiselleşen ürünle­rin üretim maliyetleri de azaltılmış oluyor. Tüm bu sürecin yönetildiği akıllı fabrikalarda büyük veri anali­ziyle üretimin daha verimli hale ge­tirilmesi bekleniyor.

Sabancı Üniversitesi Avrupa İşletmeler Ağı -AİA- olarak EKOIQ Dergisi’yle birlikte hazırlamış olduğumuz bu kitapcıkla yaşanan değişimin Türkiye özelindeki yansımalarını sorguladık. Bu konuda farklı paydaşları temsilen ilgili kişilerin görüşlerini alarak, bu süreçte AİA olarak verebileceğimiz destekleri özetledik.

EKOIQ Dergisi’nin Aralık 2014 sayısında yayınlanan Endüstri 4.0 kitapçığımızın tamamı:

AİA destekleri hakkında detaylı bilgi almak ve bu desteklerden yararlanmak istiyorsa­nız, Sabancı Üniversitesi Avrupa İşletmeler Ağı birimiyle, aia@sa­banciuniv.edu adresine mail ata­rak bağlantıya geçebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s