Gelişen Ekonomiler Çevre Kanunları Çıkarıyor

Küresel ısınma, çevre kirliliği, temiz enerji gibi konular gündemin üst sıralarına çıktıkça hükümetlerin bu konularda gösterdiği çabalar da artıyor. Son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen hukuki düzenlemelerde ciddi bir artış söz konusu. İklim değişikliği ile ilgili küresel bir anlaşmaya henüz varılamamış da olsa birçok ülke, kendi içinde çeşitli önlemler alıyor.

THE GLOBE CLIMATE LEGISLATION STUDY

Yeni yapılan bir çalışmaya göre çevreyle ilintili olarak dünyada yeni çıkarılan kanun sayısı 2000’li yılların başlarında 10 civarındayken 2012’de bu rakam iki katına çıktı. Hatta 2009 ve 2010 senelerinde yeni çevre kanunu sayısı 30‘lar mertebesine kadar yükseldi. Güney Kore, 2015 yılında ulusal emisyon ticaretine geçiyor. Japonya ise bir karbon vergisi getirdi ve daha enerji verimli şehirleri destekleyecek bir kanun çıkardı. 2000’li yıllarda çevre kanunlarında batı ülkeleri önde giderken 2012 yılında gelişmekte olan ülkeler bu konuda daha aktif hale geldi.

Ülkelerin çevre anlamında ulusal düzenlemelere gitmeleri olumlu ve gerekli. Ancak ekosistemler, ülke sınırlarının dışına taşıyor. Bu açıdan iklim değişikliğiyle mücadelede ulusal düzeyde olduğu kadar, uluslararası düzeyde de düzenlemeye ihtiyaç duyuluyor. Rapora göre dünyada önde gelen 33 ekonomiden 32’si enerji veya iklim konusunda hukuki altyapısını güçlendirdi. Bu düzenlemelerin uluslara çevrenin yanı sıra ekonomik faydalar da sağlaması bekleniyor.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s