Zorlu Enerji Grubu’nun Büyüme Stratejisi Yenilenebilir Enerji

Geçen sene 80 MW‘lık üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santralinin temelini atan Zorlu Enerji yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını hızlandıracak.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, bu strateji kapsamında Türkiye’nin 2023 yılı jeotermal hedefi olan 600 MW kurulu gücün yarısını da kendilerinin sağlayacağını söyledi.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak

Türkiye’de elektrik üretiminin sadece binde birinin jeotermal kaynaklardan sağlandığı belirten Sinan Ak sözlerin şöyle devam etti:

“Türkiye’nin zengin jeotermal potansiyelini hem sektörümüze hem de ekonomiye kazandırmada özel sektör olarak bizlere önemli sorumluluklar düşüyor. Kızıldere‘de bu yıl içinde üretime almayı hedeflediğimiz santralimiz, elektrik enerjisinin yanısıra 30 MW’ı sera, 20 MW’ı Sarayköy ilçesindeki konutların ısıtmasında kullanılmak üzere toplam 50 MW ısı enerjisi üretecek. Böylece Kızıldere’de 2 bin 500 konut ve 500 dönüm sera, ısıtma ihtiyacını jeotermal kaynaktan sağlayabilecek. Santralimiz ayrıca yılda toplam 600 milyon KWh üretim kapasitesi ile ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayarak, yılda 79 milyon ton fuel-oil ve bunun karşılığında 86 milyon dolarlık dış kaynaklı enerji gideri ikame edecek.”

Zorlu Enerji’nin ülkemizdeki jeotermal enerji kaynaklarının %87’sini barındıran Ege Bölgesi’nde de yatırım projeleri mevcut.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s