Şili Varını Yoğunu Güneş Enerjisine Yatırıyor

Bilinen en temiz ve sınırsız enerji kaynağı geleceğini garanti altına almak isteyen her ulusun tartışmasız tek çıkar yoludur. Sürdürülebilir gelecek için en dikkate değer adımlar şu anda Şili’de atılıyor. Yenilenebilir Enerji Merkezinin yayınladığı rapora göre geçen sene ekim ayından bu yana Şili 3.1 gigavat gücünde güneş enerji yatırımı onaylandı ve 908 megavat değerinde yatırım da onay için bekliyor.

Şili Varını Yoğunu Güneş Enerjisine Yatırıyor

Sadece 1 sene için akıl almayacak büyüklükteki bu yatırım rakamları Şili’nin ne kadar ciddi olduğunu kanıtlıyor. Dünya üzerinde en yüksek güneş enerji potansiyeline sahip yerlerden biri olan Atacama Çölünde dev yatırımlar yapan Şili rüzgar enerji yönünden de çok şanslı.

Şu ana kadar 3.8 gigavat rüzgar enerjisi yatırımına ulaşan Güney Amerika ülkesi bereketli topraklarının sunduğu her yenilenebilir enerji imkanında da faydalanıyor. Kısa zamanda enerji üretim tesislerinin tamamını yenilenebilir enerji üzerine kurgulamak isteyen ülke 2030 yılından önce %100 yenilenebilir enerji hedefine ulaşacak.

Kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s