UNEP ÜRÜN ÇEVRESEL AYAK IZI SEMINERI 12-16 KASIM 2012′DE PARIS’TE GERÇEKLEŞTI

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Sürdürülebilir Tüketim ve Üretim Departmanı, karbon ve su ayak izi üzerine odaklanan Ürünlerin Çevresel Ayak İzi Semineri’ni 12-16 Kasım 2012 tarihinde Yaşam Döngüsü Girişimi (Life Cycle Initiative), Çevresel Toksikoloji ve Kimya Birliği (SETAC) ve Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI)‘ nün de katkılarıyla Paris’te gerçekleştirdi.

Bu seminer, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen “Uluslararası Tedarik Zincirine Kaynak Verimliliğinin Entegre Edilmesi” konulu 3 senelik UNEP projesinin bir parçasıdır.  Proje kapsamında Asya, Afrika ve Latin Amerika’da gelişmekte olan ülkelerde, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) çalışmaları yaygınlaştırılmaktadır. Seminere Türkiye’den Karbon Danışma’dan Selda Cabbar katılmıştır.

LCA çalışmalarıyla birlikte, tek çevresel etki faktörünün küresel ısınmayı baz alan sera gazı emisyonlarının olmadığı, aynı zamanda stratosferik ozon tabakasında incelme, foto-oksidan oluşum potansiyeli, asidifikasyon, ötrofikasyon, karasal zehirlilik, doğal kaynaklarda tüketme, arazi ve su kullanımı, biyoçeşitlilik gibi etki faktörlerinin de önemli olduğu anlaşılmıştır. Yaşam döngüsü değerlendirmesi kavrami ISO 14040/44 standartlarında prensip ve gereklilikleriyle birlikte detaylı olarak belirtilmiştir. Türkiye’de de  işletmelerin ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan faydalı olan  yaşam döngüsü değerlendirme konusuna ağırlık vermeleri gerekmektedir.

Kenya merkezli UNEP, 1972’de, Birleşmiş Milletler’de çevre konusunun eşgüdümünü, çevrenin durumunun küresel düzeyde sürekli gözden geçirilmesini, çevre sorunları hakkında uluslararası toplumun dikkatinin çekilmesini ve uluslararası ve ulusal çevre politikasının ve hukukunun gelişiminin sağlanması amacıyla kurulmuştur.

Kaynak: seragaziemisyonlari.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s