Suudi Arabistan %100 Temiz Enerji İstiyor

Dünyanın sayılı petrol üreticilerinden Suudi Arabistan, %100 temiz enerjiye geçmeyi hedefliyor. Bu sözlerin petrole bağımlı bir ekonomiye sahip olan ülkenin sözü geçen bir üyesine ait olması önemli bir işaret. Kral Faysal Vakfı‘nın kurucusu Turki Al Faisal Al Saud, ülkesinin tamamen yenilenebilir enerjiye geçmesini görmek istediğini belirtti.

Brezilya’da düzenlenen Küresel Ekonomik Forum’da konuşan Al Suud, ülkesinin tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşıladığını kendi gözleriyle görmeyi arzu ettiğini belirtti. Kraliyet ailesinin saygın bir üyesi olan Suud’un 67 yaşında olduğu düşünüldüğünde ciddi bir niyetten söz ediyor olduğu düşünülüyor. Suudi Arabistan, şimdiden nükleer enerji, yenilenebilir enerji ve fosil yakıtlara diğer alternatifler konusunda yatırımlar yapıyor ve petrol kaynaklarını enerji amaçlı değil, plastik ve polimer üretimi gibi diğer ürünler için kullanmak istiyor.

Petrolün kullanılmasındansa toprak altında kalmasının dünya için daha hayırlı olacağını söyleyen Suud, petrolün yakıt olarak değil, başka malzemeler için hammadde olarak kullanılmasının daha doğru olacağını belirtti. Bir Suudi prensin yenilenebilir enerjinin öneminden bahsetmesi geniş yankı bulmuş durumda. Dünya petrol rezervlerinin yaklaşık beşte birine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan, enerji ihtiyacının neredeyse tamamını fosil yakıtlardan karşılıyor. Krallık, güneş enerjisi için önemli bir potansiyele sahip.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s