Ermenistan, GDO’suz Bölge İlan Ediliyor

Ermenistan Cumhuriyeti  Doğa Koruma Bakanının yaptığı açıklamaya göre, bu konuda meclise sunduğu yasa tasarısı onaylandıktan sonra GDO’suz Bölge (Genetiği Değiştirilmiş Organizma, Genetically Modified Organism) ilan edilecek.

Ermenistan Cumhuriyeti Doğa Koruma Bakanı Aram Hartutyunyan olağan kabine toplantısında kabineye Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ile ilgili bir yasa tasarısını onay için sundu. Bakan Hartutyunyan, yasa hazırlanırken toplumla birlikte tartıştıklarını, Bölgesel İdare Bakanlığı ve belediye başkanlarından da görüşe aldıklarını ifade etti. Yasaya göre Ermenistan Cumhuriyeti GDO’suz bölge ilan ediliyor ve GDO’lar ile ilgili çalışmalara sadece izole ortamlarda ve laboratuvar deneyleri için izin veriliyor.

Başbakan Tigran Sargsyan, bu yasa tasarısının sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştirildiğini belirtirken STK’ların isteklerinin daha sert olduğunu fakat tartışma sürecinde sunulan önerilerin kabul gördüğünü söyledi. Kabine Biyogüvenlik açısından GDO’ların kullanımı kanununu onayladı. Kanun, Ermenistan Ulusal Meclisi’nin 2004 yılında onayladığı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne uygun olarak hazırlanmıştı.

Kaynak : Yeşil Gazete, Aysor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s