IKEA %100 Temiz Olacak

İsveç mobilya devi IKEA, 2020 yılına kadar %100 temiz enerji kullanacağını duyurdu. Firma bu hedef doğrultusunda rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yapmayı planlıyor. People and Planet Positive adında bir sürdürülebilirlik planı oluşturan firma, yenilenebilir enerji projelerine 1.5 milyar Euro yatırım yapacak.

IKEA, 2015 yılına kadar yapacağı enerji yatırımlarıyla enerji maliyetini düşürmeyi, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan daha az etkilenmeyi ve müşterilerinin daha yeşil ve çevreci beklentilerini karşılamayı umut ediyor. Firma, 770 milyon müşterisine daha iyi hizmet verebilmek için kaynakları daha verimli kullanmak ve çevreye daha az zarar vermek için tedarik zincirinde, üretim yaptırdığı ülkelerdeki insan hakları ve eğitim gibi konularda bir dizi önlem planlıyor. Grubun hedefi, 2015’e kadar mağazalarında tükettiği enerjinin %70’ini kendi sahip olduğu ve işlettiği tesislerden karşılamak. 2015’ten 2020’ye kadarki hedef ise bu oranı %100 gibi çok iddialı bir rakama çıkarmak.

Firma şimdiye kadar kendi elektriğini kendi üretmek için mağazalarının çatılarına 342,000 güneş paneli takmış bulunuyor. Ayrıca 5 ülkede, toplam kapasitesi 180 MW’a ulaşan rüzgar enerji santralleri işletmek için gerekli anlaşmaları yapmış bulunuyor. Firma yapacağı yatırımlarla hem maliyetlerdeki dalgalanmalardan, hem de karbon emisyonlarına dair gelebilecek olası yasal düzenlemelerden etkilenmemek istiyor. Hatta enerji fazlası olursa IKEA bu fazla enerjiyi satmanın da gündemde olabileceğini belirtiyor. Bu yaklaşım, IKEA’nın firma imajıyla da uyumlu bir stratejiye işaret ediyor.

Kaynak: www.iklimhaberleri.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s