Çimsa, Avrupa Birliği’nin ‘Yeşil Sertifika’sını Çimento Sektöründe Alan İlk Türk Şirketi Oldu

Çimsa, Kayseri Fabrikası’nda ürettiği CEM IV 32,5 R gri çimento ürünüyle Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü’nden (IBU) ‘Yeşil Sertifika’ aldı. Çimsa, ürünün özellikleri ve üretim sürecinin değerlendirilmesiyle verilen ‘Yeşil Sertifika’ya sahip Türkiye’deki ilk çimento şirketi oldu.

Çimento sektörünün öncü kuruluşlarından Çimsa sektöründe yine bir ilke imza atarak, Kayseri Fabrikası’nda üretilen katkılı çimento ürünü için Avrupa Birliği çevre koruma standartlarına uygunluğu belgeleyen ‘Yeşil Sertifika’yı aldı. CEM IV 32,5 R ürününün ISO 14025 ve yeni Avrupa normu EN 15804’e uygunluğu Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü (IBU) tarafından onaylanan Çimsa, Türkiye çimento sektöründe bu sertifikayı alan ilk kuruluş oldu. Çimsa, Avrupa’da ise çimento alanında ‘Yeşil Sertifika’ alan iki şirketten biri oldu. Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Çimsa olarak Sabancı Çimento Grubu’nun stratejik hedefleri doğrultusunda, sürdürülebilirlik ve çevre koruma uygulamaları çerçevesinde birçok yatırım yaptık. Yeşil Sertifikaya layık görülen ürünümüz de bu yatırımların başarılı sonuçlarından biridir. IBU’nun denetimiyle aldığımız ‘Yeşil Sertifika’, 2013 yılı Temmuz ayından itibaren Avrupa Birliği’nin ihracat koşulu olarak kabul edilecek. Bu sertifika, ürünün nitelikleri ve üretim sürecinin tamamının denetlenmesi sonucu veriliyor. Kayseri Fabrikamızı Türkiye için örnek bir fabrika olması için çalışıyoruz. Bugüne kadar alınan tüm sonuçlar da bunu destekler nitelikte. Biz de bu alandaki yatırımlarımızı sürdürmeyi ve diğer fabrikalarımızda üretilen ürünlerimizin de ‘Yeşil Sertifika’ya sahip olmasını hedefliyoruz. ”

Çimsa’nın ‘Yeşil Sertifika’ alan CEM IV 32,5 R ürünü ‘Gri Çimento’ grubunda yer alıyor. En fazla % 55 oranında mineral katkı maddeleri ve portland çimentosu klinkerinin bir miktar alçıtaşıyla beraber öğütülmesi sonucu elde ediliyor. İçerdiği katkı maddeleri sayesinde kimyasal dış etkilere daha dayanıklı olan ürün, genellikle yapılarda, tamirat işlerinde, sıva yapımı ve yapı kimyasalları üretiminde kullanılıyor.

Çimsa, sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
Çimsa, sürdürülebilirliğe yönelik pek çok proje gerçekleştiriyor. Sürdürülebilirlik projeleri için 2011 yılında 58 milyon dolar yatırım yapan Çimsa, 2012’de yine 54 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Çimsa’nın diğer sürdürülebilirlik projeleri arasında Çimsa Mersin Fabrikası Atık Gazdan Elektrik Üretim Projesi gibi Fabrikamızın 1.ci ve 2.ci üretim tesislerinin elektrik tüketimini % 50 oranında azaltmaya yönelik çalışması bulunuyor. Çimsa, faaliyetlerinin neden olduğu karbon salınımını azaltmaya yönelik projelerini geliştirerek sürdürüyor. Sürdürülebilirlik 10 yıllık hedefleri açısından Çimsa’nın öncelikleri arasında yer alıyor. Hammadde üretiminden, ürünlerin son kullanım sürecine kadar tüm değer zincirini göz önünde bulunduran şirket, geçmişte, bugün ve gelecekteki faaliyetlerinden kaynaklanan ve kaynaklanabilecek sosyal ve çevresel etkileri iyileştirmeye odaklanıyor.

Kaynak: www.yesilbinadergisi.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s