İklim Ağı Kuruldu

STK’lar insan kaynaklı iklim değişikliğine karşı birlikte mücadele edecek

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları, iklim değişikliği konusunda ortak kaygılarını ve çözüm önerilerini birlikte dile getirmek üzere “İklim Ağı”nı kurdu.

İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin geri dönülemez noktaya gelmeden önce durdurulması için ortak çalışmalar yürütmeyi amaçlayan “İklim Ağı”, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Doğa Derneği, Doğa Koruma Merkezi, Eurosolar Türkiye, Greenpeace Akdeniz, Kadıköyü Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği (KADOS), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA Vakfı), WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), 350 Ankara gibi sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla kuruldu.

Kutup Foku

İnsan kaynaklı iklim değişikliği dünya üzerindeki ekosistemlerin devamlılığını, gezegenin üzerinde insan ve diğer canlı türlerinin hayatının geliştiği koşulları tehdit ediyor. Grönland ve Kuzey Kutbu’ndaki buzullardaki erimenin yanı sıra dünyanın çok sayıda bölgesinde kuraklıklar, gıda fiyatlarında artış, orman yangınları, muson yağmurlarının sebep olduğu ölümler, artan salgın hastalıklar, Türkiye’de aşırı sıcaklar ve seller, daha sık ve şiddetli yaşanan aşırı hava olayları, iklim değişikliğinin etkilerinin şimdi ve her yerde yaşanmakta olduğunu kanıtlıyor.

İklim değişikliği konusunda ortak kaygıları ve çözüm önerilerini yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunda ön plana çıkarmak amacıyla bir araya gelen “İklim Ağı”, gezegenimizdeki ekosistemlerin korunması için çaba gösterilirken; iklim değişikliği azaltım ve uyum politikalarında ekonomik ve toplumsal açıdan eşitlikçi ve adil önlem ve uygulamaların güvence altına alınması gerektiğini savunuyor.

Bu çerçevede, küresel iklim sisteminin, bilimin öngördüğü koşullar ve uygulamalar ile korunması gerektiğinin altını çiziyor, bunun sağlanması için ortak hareket edileceğini belirtiyor.

İklim Ağı’nı sosyal medyada izlemek için;

Kaynak: http://www.greenpeace.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s