Tohum Özgürlüğü Günleri 10-13-14 Ekim

10 Ekim çarşamba Kadıköy Organik Halk Pazarında (Özgürlük Parkı- Selamiçeşme),

13 Ekim cumartesi Zeytinburnu Organik Halk Pazarında ( Topkapı/ Merkezefendi),

14 Ekim pazar Maltepe Organik Halk Pazarında (Altayçeşme) Tohumlara Özgürlük Günleri düzenlenecektir.
Organik pazarlarda imza standı açılacak.Tohum Özgürlüğü Deklerasyonu hakkında vatandaşlara bilgi verilecek ve deklerasyon imzaya açılacaktır.

Tüm pazarlarda Tohumlarımızı Nasıl Seçmeliyiz? başlıklı atölye gerçekleştirilecektir. Değişik sebze tohumlarından tohumlarımızı nasıl seçeceğimizi hep birlikte öğreneceğiz. Ekolojik Üreticiler Fatma Cam Denizci ve Levent Gürsel Alev bu konuda bize yardımcı olacaklar.

Kadıköy Organik Halk Pazarında yazar Sayın Buket Uzuner Tohumlara Özgürlük Kampanyasını desteklemek için saat 14.00-16.00 arasında bizlerle birlikte olacak.

Maltepe Organik Halk Pazarında Ebru sanatçısı Sayın Leyla Cankeş 12.00-16.00 arasında ebru sanatıyla bizlerle birlikte olacak.

Tüm dostlarımızı,vatandaşlarımızı Tohumlara Özgürlük Günlerine destek vermek için bekliyoruz.”

TOHUM ÖZGÜRLÜĞÜ DEKLERASYONU: DR VANDANA SHİVA

1. Tohum yaşamın kaynağıdır, yaşamın kendini doğal dürtüsel olarak ifade etmesidir, kendi kendisini yenilemesidir, sonsuza kadar özgürlük içinde kendini çoğaltmasıdır.

2. Tohum biyo kültürel çeşitliliğin şekillenmesidir. Tohum milyonlarca yıllık biyolojik ve kültürel evrimin geçmişini ve ayrıca gelecekteki oluşacak yüzyılların potansiyel evrimini içinde barındırır.

3. Tohum özgürlüğü yaşamdaki her varlığın en doğal hakkıdır ve biyolojik çeşitliliğin korunması için temel oluşturur.

4. Tohum özgürlüğü her çiftçi ve gıda üreticisin doğal hakkıdır. Çiftçilerin tohumu saklaması, takas etmeleri, geliştirmesi, yetiştirmesi, tohumu satma hakları Tohum Özgürlüğünün atardamarıdır. Bu özgürlükler çiftçinin elinden alındığında çiftçiler büyük borç kapanına yakalanıp bazı olumsuz örneklerde intihar edebilirler.

5. Tohum gıda zincirinde ilk bağlantı olduğundan Tohum Özgürlüğü Gıda Özgürlüğünün temelidir.

6. Tohum özgürlüğü tohumun patentleştirilip tohum tekeli yaratarak, çiftçilerin tohumları saklayıp takas etmelerini kanun dışı bir eylem haline getirme tehdidi altındadır. Tohumların patentleştirilmesi etik ve ekolojik olarak haksızlıktır ve tohum patenti tohumların bir buluş için kullanılmasının tüm haklarına sahip olur. Tohum bir buluş değildir. Yaşam bir buluş değildir.

7. Farklı kültürlerin Tohum özgürlüğü Bio-korsanlık ve yerli bilginin ve bio-çeşitliliğin patentleştirilmesi tehdidi altındadır. Bio-korsanlık bir buluş değil – hırsızlıktır.

8. Tohum özgürlüğü Genetiği değiştirilmiş tohumların çiftliklerimizi kirletip GDO’suz gıda seçeneğimizi engelleme tehdidi altındadır. Tohum özgürlüğü çiftçileri GDO’lu tohumların çiftliklerini kirlettikten sonra şirketler tarafından “mallarını çalmak ” suçlamalarından dava açmaları tehdidi altındadır.

9. Tohum özgürlüğü yenilenebilir ve kendi kendini üreten kaynak olma yerine kasıtlı olarak yapısı değiştirilen tekrar üremeyen ve patentleştirilen emtia olma tehdidi altındadır. Yenilenebilir olmayan tohumlar için verilen en uç örnek steril tohum geliştirme amacı ile geliştirilen ‘terminator’ yok edici teknolojidir.

10. Çeşitli türlerin gelişim özgürlüğünün; insan topluluklarının yeniden açık tohum kaynaklarını normalleştirme özgürlüğü olması gereği biz tohumların özgürlüğünü savunmaya kendimizi adadık.

Bu amaçla, biz tohum saklayacağız, toplum tohum bankaları ve tohum kütüphaneleri kurup, tohumları şirketlerin özel mülkiyeti haline getiren hiçbir kanunu tanımayacağız. Biz tohumların patentleştirilmesini durduracağız.

Çeviri: Meral Geylani

Kaynak : EKOLOJİK ÜRETİCİLER DERNEĞİ – EÜD

“Tohum Özgürlüğü Günleri” ile ilgili videoyu izlemek için;  http://www.youtube.com/watch?v=i1XYYNuDfy0

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s